ASWA Basketball Rankings
Dec 11, 2013 | 1360 views |  0 comments | 28 28 recommendations | email to a friend | print
BOYS

CLASS 6A

1. Lee-Huntsville (7-1)

2. Carver-Montgomery (2-1)

3. Hillcrest-Tuscaloosa (9-1)

4. Blount (7-1)

5. Mountain Brook (6-2)

6. McGill-Toolen (9-2)

7. Albertville (8-2)

8. Tuscaloosa Co. (10-0)

9. Minor (6-3)

10. Jeff Davis (7-1)

Others nominated: Bob Jones (7-2); Grissom (7-4); Hazel Green (6-4); Hewitt-Trussville (9-2); Sparkman (6-3); Theodore (7-2); Woodlawn (9-3).



CLASS 5A

1. Wenonah (7-0)

2. Parker (4-2)

3. Sumter Central (9-3)

4. Ramsay (6-5)

5. Faith Academy (8-2)

6. Center Point (6-3)

7. Lawrence Co. (10-2)

8. Athens (4-3)

9. Paul Bryant (9-3)

10. Benjamin Russell (5-0)

Others nominated: Briarwood (7-3); Central-Tuscaloosa (8-2); LeFlore (6-3); Scottsboro (9-2).



CLASS 4A

1. Dallas Co. (9-2)

2. Hillcrest-Evergreen (5-0)

3. J.O. Johnson (5-2)

4. Monroe Co. (4-1)

5. Butler (6-2)

6. Brewbaker Tech (6-2)

7. Madison Co. (7-3)

8. Guntersville (7-3)

9. UMS-Wright (6-3)

10. Wilcox Central (7-3)

Others nominated: Bibb Co. (7-1); Cherokee Co. (4-3); Dadeville (2-0); St. James (5-1).



CLASS 3A

1. Midfield (5-3)

2. Holly Pond (8-3)

3. Madison Academy (3-2)

4. Cleveland (7-1)

5. Hanceville (7-4)

6. Geraldine (6-2)

7. Southside-Selma (2-5)

8. West Morgan (10-1)

9. Straughn (3-1)

10. Piedmont (1-1)

Others nominated: Central-Coosa (3-2); Cottage Hill (4-6).



CLASS 2A

1. Tanner (0-0)

2. Section (8-3)

3. R.C. Hatch (4-4)

4. Washington Co. (1-0)

5. Prattville Christian (8-0)

6. Vincent (3-3)

7. Asbury (7-2)

8. Cold Springs (8-4)

9. Lanett (0-0)

10. Luverne (0-0)

Others nominated: None.



CLASS 1A

1. St. Jude (5-0)

2. Keith (8-1)

3. Sunshine (5-3)

4. Collinsville (5-2)

5. Brantley (2-2)

6. South Lamar (6-0)

7. Linden (2-0)

8. Pickens Co. (1-0)

9. R.A. Hubbard (2-0)

10. Ragland (0-0)

Others nominated: None.



AISA

1. Glenwood (5-1)

2. Restoration (6-2)

3. Lee-Scott (6-0)

4. Kingwood (2-1)

5. Tuscaloosa Academy (7-2)

6. Evangel Christian (6-3)

7. Sparta (6-1)

8. Monroe Academy (4-1)

9. Eastwood (6-3)

10. Crenshaw Christian (6-2)

Others nominated: Lakeside (7-3).

GIRLS

CLASS 6A

1. Sparkman (8-1)

2. Blount (11-1)

3. Huntsville (7-2)

4. Shades Valley (7-1)

5. Lee-Huntsville (6-3)

6. Bob Jones (8-1)

7. Mountain Brook (9-0)

8. Spain Park (9-2)

9. Gadsden City (10-1)

10. Austin (7-3)

Others nominated: Carver-Montgomery (5-1); Davidson (6-4); Dothan (9-0); Hazel Green (7-2); Jeff Davis (9-2); McGill-Toolen (11-2).

CLASS 5A

1. Brewer (10-1)

2. Faith Academy (7-2)

3. Sylacauga (7-1)

4. Valley (3-0)

5. Wenonah (7-3)

6. Paul Bryant (11-0)

7. Center Point (8-3)

8. Central-Tuscaloosa (8-3)

9. Arab (6-4)

10. B.C. Rain (11-4)

Others nominated: Athens (6-2); Boaz (7-2); East Limestone (7-3); Hayden (5-2); Scottsboro (9-2).

CLASS 4A

1. Oneonta (8-2)

2. West Limestone (9-0)

3. Brewbaker Tech (9-2)

4. Priceville (7-2)

5. UMS-Wright (7-6)

6. Anniston (4-2)

7. Clarke Co. (5-0)

8. Madison County (6-2)

9. Ashford (10-2)

10. Dadeville (2-1)

Others nominated: Jacksonville (6-3);

Calera (3-0); Hillcrest-Evergreen (3-2); Jemison (7-1); Locust Fork (9-2); St. James (4-3).

CLASS 3A

1. Lauderdale County (6-0)

2. Madison Academy (4-2)

3. Straughn (6-1)

4. Holly Pond (10-2)

5. Mars Hill Bible (3-2)

6. Pisgah (6-2)

7. Trinity (5-0)

8. Deshler (3-1)

9. Winfield (6-0)

10. Abbeville (8-2)

Others nominated: Brindlee Mountain (12-2); Daleville (8-2); Danville (9-3); Good Hope (7-4); Sipsey Valley (5-2).

CLASS 2A

1. Woodland (3-0)

2. North Sand Mountain (6-0)

3. Cold Springs (9-4)

4. Prattville Christian (7-1)

5. Tanner (0-0)

6. Lexington (6-1)

7. Samson (10-1)

8. Red Bay (5-0)

9. Sand Rock (11-0)

10. Ariton (7-1)

Others nominated: Elba (3-2); Flomaton (7-2); Montgomery Academy (1-2).

CLASS 1A

1. St. Luke’s (6-3)

2. Covenant Christian (11-0)

3. Geneva County (8-3)

4. Spring Garden (5-0)

5. Brantley (5-1)

6. Lynn (6-0)

7. Tharptown (6-1)

8. Skyline (7-2)

9. Keith (5-3)

10. Falkville (6-0)

Others nominated: Akron (6-2); Belgreen (8-1); Ragland (4-2); Winterboro (6-3); Woodville (7-1).

AISA

1. Lee-Scott (9-0)

2. Glenwood (6-1)

3. Evangel Christian (NA)

4. Sparta Academy (6-0)

5. Marengo Academy (6-0)

6. Patrician Academy (5-1)

7. Tuscaloosa Academy (6-2)

8. Fort Dale Academy (3-1)

9. Clarke Prep (5-1)

10. Wilcox Academy (NA)

Others nominated: Coosa Valley (3-3); Pickens Academy (4-2).